Про те, що основне завдання холодильника охолоджувати продукти, збільшуючи тривалість їх зберігання, знають усі. Але не завжди користувачі уважно читають посібник користувача і часто одразу з плити відправляють у камеру холодильника гарячі страви, наближаючи цим дорогий ремонт холодильника. У цьому невеликому огляді ми розповімо, чому не слід ставити гарячі страви в камеру холодильника, а тим більше в морозилку.
Чому не можна ставити гарячі страви у холодильник
Деякі господині, бажаючи швидко остудити свіжоприготовлену страву, відправляють її в холодильник. Але такий прискорений метод охолодження часто виявляється фатальним, як для страви та інших продуктів, що зберігаються в камері, так і для самого холодильника. Найбільш неприємними наслідками використання холодильника для охолодження гарячих страв вважаються:
- пошкодження посуду та внутрішньокамерного обладнання (полиць, контейнерів та ін.);
- псування інших продуктів, які знаходяться у цьому ж відсіку;
- утворення льоду та поява води в нижній частині камери холодильника;
- підвищений знос мотор-компресора та збільшення споживання електрики.
Розглянемо ці наслідки докладніше.
Як гаряче впливає на посуд та фурнітуру усередині відсіку
Швидка зміна температури будь-якого об'єкта призводить до різкого розширення матеріалу, з якого він виготовлений, через що може статися його пошкодження (наприклад скляна банка або склянка). Крім посуду пошкодитися можуть полиці, які безпосередньо контактують з гарячим посудом. Скляні полиці розраховані на велику вагу, але не відрізняються жароміцністю і можуть розтріскуватися і з часом розсипляться на дрібні уламки. Пластикова фурнітура під впливом тепла оплавляється та деформується, втрачаючи міцність та форму. Різка зміна температури у відсіку може призвести до появи тріщин на пластикових стінках (особливо на задній стінці крапельних холодильників, за якими “захований” випарник). Такі ушкодження усунути практично неможливо і доведеться купувати новий холодильник.
Чи можуть зіпсуватися продукти при закладці в холодильник гарячої їжі
Автоматика холодильника завжди підтримує в камері постійну температуру, що дозволяє зберігати продукти тривалий час. Якщо поставити в холодильник гарячу посудину зі свіжоприготовленою стравою, температура в камері починає зростати. При цьому двигун-компресор не встигає компенсувати надлишок тепла. Температура у відсіку піднімається і від цього деякі продукти можуть не лише втратити свої смакові якості, а й взагалі зіпсуватися. Це стосується не тільки продуктів, що вже зберігаються у відсіку, але й свіжої страви, яку ви встановили в камеру “охолодитися”.
Через що при завантаженні в камеру гарячих продуктів утворюється іній та стікає вода
Якщо встановити у холодильник гарячу їжу, за рахунок великої різниці температур страва починає парувати. При охолодженні ця пара буде конденсуватися на стінки та інші елементи камери і замерзати, утворюючи іній. Якщо у відсіку виставлено більш високу температуру – вода стікає під нижню скриньку холодильника і залишається там, утворюючи неприємний запах.
Що відбувається з холодильником, якщо в камеру покладені гарячі продукти
Якщо в холодильник завантажити гарячі продукти, загальна температура камери підвищиться. При цьому автоматично ввімкнеться мотор-компресор і працюватиме доти, доки температура не відповідатиме встановленій на терморегуляторі. Що температура поміщених у відсік продуктів, тим більше часу потрібно попрацювати мотор-компресору, щоб довести температуру до потрібного значення. Іноді він працює надто довго, перегрівається і може вийти з ладу. Якщо такі завантаження стають регулярними, скорочується ресурс компресорного блоку і він виходить з ладу передчасно. Ремонт мотор-компресора - не дешеве задоволення. Іноді його вартість лише трохи нижча за покупку нового холодильника. Крім цього, при завантаженні продуктів з підвищеною температурою різко зростає споживання електрики і вам доведеться платити більше.
Чи можна класти гарячі страви в холодильники з No Frost
Незважаючи на безліч функціональних переваг, холодильники з цією системою авторозморожування також не призначені для охолодження гарячих продуктів. І навіть якщо шкоди для стін відсіку і сусідніх продуктів буде менше (за рахунок постійного обдування холодним повітрям), навантаження мотор-компресора і підвищена витрата електрики нікуди не дінеться. Також залишається небезпека пошкодження полиць, на які встановлені гарячі предмети.
Як бути, якщо потрібно терміново поставити свіжоприготовлену страву в холодильник
Навіть якщо потрібно терміново піти з дому, не поспішайте відправляти свіжоприготовлений делікатес в холодильник. Спробуйте його охолодити, використовуючи холодну воду з водопроводу, набрану у велику ємність. Занурте в неї каструлю з гарячою стравою і, часто змінюючи воду, охолодіть її до кімнатної температури. Якщо у вас необхідність термінового охолодження виникає дуже часто, зверніть увагу на апарати зі спеціальним відсіком для гарячих страв - "HotBox". Завдяки спеціальним конструктивним рішенням, у ньому можна швидко охолодити навіть гарячі продукти, а потім помістити у звичайну холодильну камеру.