Екран лептопа відноситься до найуразливіших вузлів ноутбука. Він може вийти з ладу через різку зміну температури або вологості, перепадів напруги в мережі або механічного пошкодження через неакуратне поводження. Не завжди причиною відсутності чи спотворень зображення є сам дисплей. Про те, як визначити несправну деталь екрану та виконати такий ремонт ноутбука самостійно йтиметься у цій невеликій публікації.
Найчастіші поломки екрана ноутбука
Екран ноутбука складається з кількох компонентів:
- Матриці. Вона відповідає за відображення інформації. У ній перетворюється цифровий сигнал на візуальний. Особливістю матриці є те, що при виході з ладу вона не ремонтується. У будь-якому випадку буде потрібно її замінити.
- Шлейфи. Вони служать для з'єднання матриці із відеокартою та іншими компонентами ноутбука.
- Захисна рамка. Вона обрамляє матрицю по периметру і служить для її захисту від механічних ушкоджень.
- Підсвічування. Ззаду матриці встановлюються спеціальні лампи або світлодіоди підсвічування, які дозволяють користувачеві чітко бачити інформацію, що відображається.
Якщо зображення на дисплеї відсутнє, але при освітленні екрана ліхтариком добре видно контури зображення - з ладу вийшло підсвічування і, щоб відновити працездатність ноутбука, достатньо замінити несправний елемент підсвічування (лампу, світлодіод або інвертор).
Як визначити що вийшла з ладу матриця
Найочевиднішою і водночас найчастішою поломкою матриці є механічне ушкодження. У таких випадках у точці удару або розлому крім сколів можуть з'являтися “мертві” зони та розмиття зображення. У випадках "внутрішніх" поломок про несправність матриці можна судити за такими ознаками:
- поява різних смуг на екрані (найчастіше вертикальних), які можуть фарбуватись у різний колір, а також розмиття зображення. Причина - потекли кристали матриці через вплив сильного магнітного поля. Крім цього, причиною появи смуг можуть стати несправності дешифратора або шлейфу;
- на екрані відображається лише частина картинки, а решта простору займають різнокольорові смуги. Найчастіше причиною пошкодження стає розшарування матриці через потрапляння на неї рідини;
- порушення кольоропередачі та заміна відтінків на випадкові;
- екран "рябить". Так може проявлятися як поломка матриці, так і неполадки у відеокарті чи материнській платі. Іноді причиною стає порушення контакту у сполучному шлейфі;
- на екрані мерехтять білі точки, які завжди знаходяться в одному і тому самому місці матриці. Це так звані "биті пікселі" і в більшості випадків це пов'язано із заводським браком при виготовленні матриці.
Поява на екрані ноутбука будь-яких спотворень – привід звернутися до сервісцентру. Не намагайтеся самостійно усунути поломку матриці, оскільки це може призвести до здорожчання ремонту за рахунок додаткових пошкоджень через неакуратне розбирання. Іноді може знадобитися покупка нового ноутбука.
Порядок заміни матриці екрану
Перш ніж приступати до заміни екрану, необхідно провести ретельну діагностику та переконатися, що причина дійсно у самій матриці. Можна підключити зовнішній монітор або телевізор через роз'єм HDMI або VGA і переконатися, що зовнішній пристрій відтворює зображення нормально. Це вказує на те, що цифрова частина ноутбука працює нормально і всі проблеми в екрані. Також слід переконатися у працездатності підсвічування, засвітивши ліхтариком по екрану. Огляньте шлейфи. На них не повинно бути жодних розривів. Якщо всі тести вказують на несправність матриці, можна приступати до заміни:
- Витягніть вилку шнура живлення від розетки та від'єднайте живлення від ноутбука.
- Зніміть акумулятор.
- Деякі моделі можуть зняти клавіатуру та задню панель.
- Зніміть гумові заглушки з гвинтів на периметрі екрана.
- Викрутіть гвинти кріплення обідка екрана.
- Від'єднайте рамку від матриці. Особливо акуратно потрібно від'єднувати клямки в місці встановлення вебкамери та Wi-Fi антени.
- Вимкніть дроти, які підходять до екрана (шлейф та дроти живлення).
- Нахиліть екран уперед і зніміть матрицю.
- Покладіть дисплей на рівну поверхню.
- Після цього потрібно розпакувати нову матрицю і встановити її на місце несправної. Складання слід виконувати у зворотній послідовності. Але перш ніж зібрати, підключіть матрицю та перевірте її роботу.
Як не допустити пошкоджень матриці ноутбука
Заміна матриці не дешеве задоволення, і щоб запобігти дорогому ремонту, слід дотримуватися кількох простих правил:
- Переносьте ноутбук у спеціальному водонепроникному футлярі або сумці.
- При відкритті та закриванні ноутбука тримайте за кришку в центральній частині і не докладайте великих зусиль;
- Використовуйте ноутбук за температури від 5 до 30 градусів. При різкій зміні температурного фону (особливо взимку) не вмикайте апарат щонайменше дві години.
- Не встановлюйте ноутбук поруч із приладами, які випромінюють сильні електромагнітні потоки (мікрохвильова піч та ін.).
Виконуючи ці рекомендації ви захистите від пошкоджень не тільки матрицю, але і весь ноутбук. При поломці, не намагайтеся відновити працездатність техніки самостійно – одразу звертайтесь до сервісцентру.